איזה קארבר מתאים לי?

קודם כל, כדאי להבין מה זה קארבר. קארבר זה סוג של סקייטבורד בקטגוריית הסרף סקייט, בעל ציר פטנט עם גאומטריה מיוחדת, שיוצר דחיפה לבד ומאפשר לעשות קארבים מרייל לרייל, מה שממש מדמה את פעולת גלישת הגלים.

בזמן בחירת דגם מתאים, מומלץ להתייחס למספר נקודות:

1. סוג הציר

ציר הסי שבע הוא ציר בעל תחושת זרימה חלקה ביותר. ממש כמו לגלוש על גלשן עם סינגל פין (חרב אחת) מה שנותן את תחושת הפמפום ללא דחיפה עם הרגל לצבירת מהירות. הציר הכפול מאפשר לרוכב לכוון את ההתנגדות של הציר דרך הקפיץ הנמצא בתוך הבסיס של הציר. הציר הכפול של הסי שבע קצת כבד יותר מציר הסי אקס אך הקפיץ הפנימי מאפשר את הכוונון המדויק להתאמה אישית לכל רוכב על פי הצורך. תכונות אלו והזרוע המחוברת לציר הכפול מאפשרות כיוונון של הציר בטווחים גדולים דבר המקנה יותר מהירות תוך כדי גלישה חלקה ורכה.

ציר הסי אקס הוא ציר עם בסיס יחיד עם פין המחובר לזרוע שלו בצורה מדויקת המאפשרת סיבובים מאוד חזקים ומהירים, ממש כמו לגלוש על ט׳רסטר (גלשן 3 חרבות) בו הגולש מרגיש את התגובה המהירה לכל תנועה שלו בזמן הפמפום לצבירת מהירות. הציר היחיד מאפשר דרך אחת לכיוונון לפני שינוי הבושינג או שינוי הזרוע לתחושה שונה של רכיבה. משקל הציר זהה לכל ציר רגיל הנמצא כיום בשוק. העיצוב המיוחד של הסי אקס והמשקל הקל שלו יתאימו יותר לרוכבים בסקייטפארקים, לאיירים ולשינויי כיוון מהירים.

2. אורך הקרש

הקרשים הקופמקטים נוחים יותר לפמפום, סנאפים ותזוזות מהירות. קרשים אלו מומלצים למקומות צרים בהם יש צורך בפמפום קל ומהיר, לדוגמא, שיפועים של מדרכות/חנייות. ככל שהקרש קצר יותר כך גם הסנאפים יהיו חדים יותר, לכן היתרון הבולט של קרש הקופמקטים הוא קלות הפמפום והדמיון בינו לבין גלשן הגלים הקצר שאתה רוכב עליו. הקרשים הקופמקטים נעים בין 25.5 – 29 אינץ כאשר הקצרים יותר, יותר משוחררים, והארוכים יותר , יציבים יותר.

הקרשים הקצרים הם שילוב של פניות חדות ופמפום קל. כדאי להשתמש בקרש קצר במצבי היום יום כך שהפמפום והקאט בקים משולבים יחד עם דחיפה ברחובות וגלישה בעליות מתונות. זה בעצם מדמה את הגלשן הסטנדרטי בעל שלושת החרבות שאתה גולש עליו. ההבדלים בין הגדלים בקטגוריה זו הם מינורים, וההבדלים ניכרים בעיקר בקלות הביצועים. הקרשים הקצרים נעים בין 30 – 33 אינץ כאשר הקצרים יותר, יותר משוחררים, והארוכים יותר , יציבים יותר.

הקרשים הביינוניים יציבים יותר ומאפשרים פמפום מהיר יותר. קרשים אלו זקוקים ליותר כוח להתחיל את הפמפום, אך כאשר יש כבר בתנופה, המהירות רבה. עדיף להשתמש בקרשים הבינוניים לנסיעה למרחקים ארוכים, כאשר יש רצון לדחיפה בתנועה. קרשים אלו מדמים את הרגשת הפאן בורד או פיש בגלישה. הקרשים הבינוניים נעים בין 34 – 36 אינץ כאשר הקצרים יותר, יותר משוחררים, והארוכים יותר , יציבים יותר.

הקרשים הגדולים יציבים יותר, זורמים יותר וניתנים לפמפום מהיר. הקרשים הגדולים לא מסתובבים באותה חדות, אבל מפומפים במהירות רבה, אף על פי שקשה יותר להתחיל ליצור מהירות מאפס. קרשים אלו מומלצים לקרוזינג וטיולים קלים מכיוון שהם יציבים יותר. מבחינת גלישה, הם מדמים את טכניקת הגלישה על לונגבורד, כמו גלישה על החרטום והליכה על הקרש. הקרשים הגדולים נעים בין 38 ל 43 אינץ כאשר הקצרים יותר, יותר משוחררים, והארוכים יותר , יציבים יותר.

שיקולים נוספים:

3. טווח הצירים – ניתן להתאים את הצירים על כל קרש כך שיהיו מחוזקים או רופפים יותר, הכל עניין של טעם. כלומר, הקארבר יכול להרגיש כמו גדלים שונים של גלשנים, בהתאם לחיזוק הציר. ניתן לומר בכלליות שקרשים קטנים יותר קלים להזזה בעוד קרשים גדולים יותר בעלי טווח רחב יותר של תנועה. לדוגמא, הרזין 31 יכול להרגיש כמו גלשן בגובה 10’5 או 2’6 תלוי כמה חיזקת את הצירים.

4. הגודל שלך – באופן כללי, גולשים קטנים יותר מצליחים יותר על קרשים קטנים וגולשים גדולים יותר מצליחים יותר על קרשים גדולים. ולמרות זאת, הכל תלוי בכוונת הגלישה שלך, איזה סוג של גולש אתה, איזה משטח את עתיד לרכב עליו וכו’. עדיף לחשוב על כל הנושאים הללו מכיוון שאין הגבלת גודל מבחינת מי יכול לרכב על גודל קרש מסויים.

5. הניסיון שלך – אם אתה גולש שמחפש לתרגל קאט באקים ופמפום כדי שתוכל ללמוד איך לגלוש נכון יותר על גלשן קצר, אז כדאי לבחור קרש שידמה את גודל הגלשן עליו אתה לומד/עתיד ללמוד. בצורה זו תוכל לתרגל את הגלישה ביבשה כך שכשתעבור לגלשן קצר יותר, לשרירים שלך יהיה את הזיכרון לסנאפים וביצועים.

6. סוג השטח – אם אתה רוכב באזורים קטנים במהירות נמוכה אז קרשים קומפקטים מומלצים יותר, אבל במהירות גבוהה יותר, תתחיל להרגיש רעידות ברכיבה. אם אתה בעיקר רוכב בסקייטפארקים, עדיף ללכת על דגם קטן/בינוני בעל קיק בשביל לתמוך ברגל האחורית, ואם אתה רוכב בעיקר ברחובות, כדאי ללכת על קרש בלי קיק, אולי קטן, בינוני או לונגבורד.